
Pielęgnacja skóry wokół oczu
Charakterystyczne cechy skóry wokół oczu to:
- cienki naskórek – cztery razy cieńszy niż w pozostałych partiach twarzy,
- delikatna siateczka włókien podporowych,
- luźna, powierzchownie położona tkanka podskórna,
- znikoma ilość gruczołów łojowych, skutkująca podatnością skóry na przesuszenie.
Pielęgnacja skóry wokół oczu jest niezwykle ważna. Skóra wokół oczu wymaga pielęgnacji odpowiednio dobranej do wieku i potrzeb skóry. Pierwsze zmarszczki wokół oczu, związane w głównej mierze z ruchami mięśni mimicznych i powolnym spadkiem kwasu hialuronowego w skórze pojawiają się już około 25 roku życia. Dojrzała skóra wokół oczu potrzebuje przede wszystkim głębokiego odżywienia i natłuszczenia.

Najważniejsze czynniki negatywnie wpływające na skórę okolic oczu
• zbyt mało snu
• zbyt dużo godzin przed ekranem komputera, nieodpowiednie oświetlenie, klimatyzacja
• zanieczyszczenie środowiska, kurz, pyłki
• nieprawidłowe odżywianie się (za mało ryb, warzyw, owoców, płynów)
• palenie papierosów
• nieodpowiednie kosmetyki (zbyt silne, wywołujące alergie)
• brak demakijażu wieczorem
• długookresowe noszenie soczewek kontaktowych
Najczęstsze problemy skóry wokół oczu
Opuchnięcia wokół oczu pojawia się wskutek gromadzenia się wody w tkankach, braku snu, przemęczenia lub zbyt dużej ilości soli w organizmie. Opuchlizna powstaje też wskutek zastojów limfy lub skłonności dziedzicznej do gromadzenia się komórek tłuszczowych w tej części twarzy. Cienie od oczami powstają z powodu braku snu, zmęczenia i stresu, złej diety, braku żelaza i witamin, problemów z metabolizmem. Powód ich pojawienia się może mieć też podłoże genetyczne i być związana z rodzajem skóry – przy cienkiej i delikatnej naczynia krwionośne są zdecydowanie bardziej widoczne i właśnie one tworzą ciemne obwódki pod dolną powieką oka. Zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu, tzw. „kurze łapki” mogą być oznaką silnej mimiki (powstają już u dwudziestolatków) lub starzenia się skóry. Często ich przyczyną jest proces fotostarzenia spowodowany brakiem ochrony oczu odpowiednimi okularami przeciwsłonecznymi oraz preparatami z wysokimi filtrami UVA/UVB.
Jak dbać o skórę wokół oczu?
By zachować elastyczność, sprężystość i napięcie skóry wokół oczu, należy o nią w odpowiedni sposób dbać już od młodzieńczych lat. Dokładny demakijaż to podstawa! Niedokładnie zmyte kolorowe kosmetyki podrażniają skórę, uniemożliwiają jej oddychanie, a co za tym idzie – nie pozwalają na przenikanie w głąb skóry składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnujących. Koniecznie wieczorem zmywamy bardzo dokładnie makijaż z twarzy i okolic oczu. Unikamy kosmetyków zawierających mydło, zaś przy bardzo delikatnej skórze warto zwykłą wodę zastąpić specjalistycznym preparatem przeznaczonym do tego rodzaju skóry. Absolutnie nie należy pocierać i rozciągać skóry.

Pielęgnacja oczu powinna również obejmować stosowanie kosmetyków nawilżających, rozświetlających i niwelujących opuchliznę wokół oczu. Kremy przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu charakteryzują się lekką konsystencją, dlatego z łatwością się rozprowadzają i szybko wchłaniają. Nawilżanie-odżywianie nakładamy na powieki i pod oczy preparaty odpowiednie do rodzaju skóry: krem lub serum. Preparat delikatnie wklepujemy w skórę wokół oka, co pomoże spłycać zmarszczki. Masaże przy obrzękach, opuchnięciach powieki górnej i pod oczami polecane są delikatne masaże, które możemy wykonać sami podczas aplikacji kremu głaszcząc i delikatnie oklepując skórę wokół oczu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz