15 marca 2021 425 komentarzy

Pielęgnacja włosów

Każda z nas jest inna i każda ma inne potrzeby. To samo dotyczy naszych włosów. Rodzaje włosów możemy podzielić na 6 kategorii. Podstawowym kryterium podziału jest ich rodzaj struktury i pochodzenie. Każdy rodzaj włosów potrzebuje oczyszczenia szamponem oraz nawilżenia i wygładzenia poprzez zastosowanie odżywki. Różnice natomiast polegają w wyborze produktów odpowiednio przeznaczonych do danego typu włosa lub istniejących problemów.

 

 

Pielęgnacja włosów

Przede wszystkim należy określić jaki mamy rodzaj włosów, rozpoznać ich potrzeby i ewentualne problemy, które ich dotyczą. Diagnoza stanu włosów i skóry głowy powinna być przeprowadzona na włosach nieumytych i suchych. Spróbuj określić jakie są Twoje włosy korzystając z ściągawki:

 • gęstość: bardzo gęste, gęstość przeciętna, rzadkie
 • średnica: grube, normalne, cienkie
 • skręt włosa: gładkie, lekko skręcone, mocno skręcone, loki, kędzierzawe
 • sprężystość i elastyczność: bardzo dobra, zadowalająca, brak
 • uszkodzenia włosów: kruche, łamliwe, przesuszone, porowate, rozdwojone końcówki, uszkodzone łuski
 • skóra głowy: sucha, normalna, tłusta, podrażniona lub zaczerwieniona, poraniona
 • wcześniejsze zabiegi: włosy naturalne, farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, refleksy
 • rodzaje włosów: grube, gęste, proste, cienkie, delikatne, rzadkie, kędzierzawe, lokowane, delikatne, zniszczone, miękkie, falujące, normalne

Dzięki określeniu jaki jest rodzaj Twoich włosów, będziesz mogła wybrać odpowiednią pielęgnację.

Mycie włosów

Mycie włosów to dobrze znana wszystkim czynność ale czy kiedyś zastanawialiście się jak prawidłowo je umyć? Aby było to możliwe, szampon musi zawierać specjalne składniki myjące, które wyłapują cząsteczki brudu i tłuszczu, pozbywają się ich i zostawiają czyste włosy. Natomiast przy wyborze szamponu łagodnego do codziennego stosowania powinno się unikać substancji występujących pod nazwami Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Lauryl Sulfate (SLES), Sodium Myreth Sulfate (SMS), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS) i zamienić je na ich naturalny odpowiednik Sodium Coco Sulfate. A wiec jak powinno przebiegać prawidłowe stosowanie szamponu? Przed umyciem włosów bardzo ważne jest ich dokładne rozczesanie. Zalecane jest mycie skóry głowy metodą kubeczkową. Polega ona na rozcieńczeniu szamponu z wodą, a następnie spienieniem go. Następnie taką pianę wylewamy na skórę głowy i wykonujemy bardzo delikatny masaż opuszkami palców bez zbędnego tarcia. Spływająca piana usunie zanieczyszczenia z włosów na całej długości, a skóra głowy zostanie czysta i świeża. Jeżeli chodzi o temperaturę wody używanej do mycia głowy, najlepiej używać “letniej”. Mówi się również, że mycie włosów zimną wodą domyka łuski włosowe i jest polecane. Zimna woda słabiej posłuży jako “mycie przedwstępne”, czyli po prostu zmoczenie włosów przed nałożeniem na głowę szamponu. Jeżeli koniecznie chcecie wykorzystać domykającą łuski właściwość chłodnej wody, to jak najbardziej możecie stosować końcowe płukanie chłodną wodą. Z gorącą wodą pójdzie łatwiej, bo mniej osób uważa, że to dobra temperatura do mycia. Po pierwsze, gorąca woda otwiera nadmiernie łuski. Włosy potraktowane gorącą wodą są bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego jak najbardziej polecam mycie letnią wodą.

 • włosy suche : ARGANICARE Macadamia Szampon Nawilżający
 • włosy zniszczone : OLAPLEX No.4
 • włosy cienkie : ARGANICARE Collagen Szampon Włosy Cienkie
 • włosy farbowane : COSNATURE regenerujący szampon z awokado migdałami
 • włosy przetłuszczające się : SESKAVEL Szampon przeciwłupieżowy na łupież tłusty
 • włosy wypadające : BABUSZKA AGAFIA szampon przeciw wypadaniu włosów

 

Stosowanie odżywki

Głównym zadaniem odżywki do włosów jest zatrzymanie wody zawartej w ich wnętrzu. Ponieważ o nawilżenie nie da się w rzeczywistości zadbać od zewnątrz, a jej utrata przekłada się na suchość i brak elastyczności, jest to rola niezwykle ważna – zwłaszcza, że podczas każdego mycia usuwamy z włosów naturalnie chroniącą je substancję, czyli sebum. Odżywka do włosów to kosmetyk, którego celem jest ochrona włosów przed uszkodzeniami, a także regeneracja zniszczonych kosmyków. Możesz używać odżywek w kremie, ich konsystencja jest bardziej gęsta niż szamponu, lub w sprayu. Odżywkę należy dopasować do rodzaju posiadanych włosów, jednak każdej kobiecie odradza się stosowania produktów zawierających parabeny oraz alkohole. Ale czy nakładacie poprawnie odżywkę ? Przede wszystkim, sposób nakładania odżywki musi pasować do typu waszych włosów, do ich potrzeb, oraz do typu, potrzeb i wrażliwości skóry głowy. Po pierwsze odżywkę nakładaj na włosy wilgotne, a nie mokre. Odżywka do włosów nakładana powinna być zawsze w pozycji głową w dół. Wczesując ją w ten sposób masz pewność, że niepotrzebnie nie nakładasz kosmetyku na skórę głowy. Delikatnie wczesuj odżywkę we włosy z góry na dół. Następnie pozostaw ją na czas nie dłuższy niż zaleca producent i dokładnie zmyj. Odżywkę do włosów należy stosować po każdym umyciu fryzury, aby odnowić barierę ochronną włosa i ułatwić rozczesywanie kosmyków. Jeśli myjemy je codziennie, wybierajmy odżywki lekkie, nieobciążające i nie powodujące przetłuszczania.

 • włosy suche : ANWEN NAWILŻAJĄCY BEZ odżywka do włosów 200 ml
 • włosy zniszczone : OLAPLEX No.3
 • włosy cienkie : HALIER Odżywka Fortesse 150 ML
 • włosy farbowane : ARGANICARE Keratin Odżywka Do Włosów 400ml
 • włosy przetłuszczające się : CZTERY SZPAKI odżywka do włosów w kostce 55g
 • włosy wypadające : DR DUDA Petrosterol odżywka do włosów

 

Stosowanie masek

Maska, podobnie jak odżywka do włosów może wspomagać nas w różnego rodzaju zabiegach. Włosy przesuszone-idealnie poradzi sobie maska nawilżająca. Włosy osłabione-polecamy maski regenerujące.  Dla zwiększenia objętości np. włosów bardzo cienkich polecamy maski do włosów cienkich. Cechą charakterystyczną masek do włosów jest wysokie stężenie składników odżywczych, nawilżających i regenerujących. Maskę najlepiej nałożyć na umyte, oczyszczone z łoju i wszelkich zabrudzeń włosów. Jednak nie na całkiem mokre, ale przynajmniej lekko osuszone ręcznikiem. Maska powinna otulić nam włosy a nie po nich spływać. Zapewnisz swoim kosmykom jeszcze lepsze odżywienie, jeśli przed nałożeniem produktu delikatnie rozczeszesz pasma, najlepiej grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami. Nakładamy maskę od połowy włosów po końce, aby nie obciążyć fryzury. Po aplikacji włosy trzeba powoli i delikatnie rozczesać grzebieniem lub szczotką aby równomiernie rozprowadzić produkt. Pamiętajmy o tym aby maskę trzymać więcej niż kilka minut. Producenci zalecają trzymanie maski 15-30minut i jest to wystarczający czas aby maseczka zaczęła działać.  Zbyt krótkie trzymanie maski (kilka minut) nie przyniesie żadnych efektów, składniki nie zdążą się wchłonąć w strukturę włosa, natomiast zbyt długi czas, spowoduje, że łuski włosa staną się zbyt miękkie, co może prowadzić nawet do wypadania włosów. Następnie spłucz letnia wodą. Kluczem do sukcesu w stosowaniu maski do włosów, podobnie jak innych produktów do pielęgnacji, jest systematyczność. Optymalna częstotliwość stosowania masek to 1-2 razy w tygodniu. Warto znaleźć na to czas – wystarczy tylko nałożyć maskę i poczekać, a włosy szybko odwdzięczą się zdrowszym wyglądem.

 • włosy suche : ARGANICARE Macadamia Maska Nawilżająca 500ml
 • włosy zniszczone : NANOIL Keratin Hair Mask 300ml
 • włosy cienkie : Sesderma SESKAVEL Maska z keratyną 200 ml
 • włosy farbowane : NANOIL Liquid Silk Hair Mask 300ml
 • włosy przetłuszczające się : NANOIL Maska do Włosów z Węglem 300ml
 • włosy wypadające : BABUSZKA AGAFIA maska do włosów drożdżowa 300ml