25 marca 2021

Porowatość włosów

Porowatość włosa to, najprościej mówiąc, stopień rozchylenia łusek włosa. Porowatość włosów możemy podzielić na niską, średnią i wysoką. Najważniejsze jest określenie porowatości włosów aby dobrać odpowiednią pielęgnacje. Budowa włosów ma ogromne znaczenie przy doborze kosmetyków oraz odpowiedniej pielęgnacji. W dzisiejszym wpisie dowiesz się jakie są typy porowatości włosów i w jak prosty sposób będziesz mogła określić porowatość swoich włosów.

Włosy niskoporowate

Ten typ włosów możemy określić jako zdrowe, całkowicie przylegające oraz regularnie ułożone łuski. Jest to najłatwiejszy w pielęgnacji rodzaj włosów a w zasadzie najmniej wymagający typ. Z takich włosów najłatwiej wydobyć tafle lecz należy mieć też to na uwadze, żeby ich nie przeciążyć i nie uzyskać efektu przyklapniętych włosów. Włosy są bardziej odporne na uszkodzenia zewnętrzne, również na stylizację i farbowanie, dlatego trudniej jest zmienić ich kolor, a fryzury jak loki szybko tracą swoją formę. Aby ułatwić wam określenie typu porowatości włosów wymienię kilka cech charakterystycznych które na pewno w jakiś sposób wam podpowiedzą :

 • włosy proste/zdrowe/lejące się
 • często brakuje im objętości
 • są oporne na uszkodzenia mechaniczne
 • ciężko stylizować je na ciepło – szybko wracają do pierwotnego wyglądu
 • łatwo je obciążyć
 • wolno schną

Pamiętaj aby przy pielęgnacji tego typu włosów nie obciążać ich nadmierną ilością kosmetyków, używaj szamponu bez dużej ilości emolientów i wybieraj nawilżające humektantowe odżywki do włosów.

❤Babuszka Agafia mydło do ciała i włosów cedrowe

❤Anwen nawilżający bez odżywka do włosów o różnej porowatości

 

Włosy średnioporowate

Najbardziej spotykany typ włosów. Na tym typie włosa łuski są lekko odchylone  i odpowiednio pielęgnowane mogą wyglądać naprawdę świetnie, czyli uzyskać blask i miękkość włosów niskoporowatych. Ten typ włosów łatwiej poddaje się stylizacji i farbowaniu, ale również może ulegać zniszczeniu szybciej niż włosy niskoporowate. Z takim typem włosów zazwyczaj nie ma problemu po prostu wystarczy o nie dbać , więc najważniejsze to dostarczać im składników, których aktualnie potrzebują: protein, emolientów i humektantów i chronić je przed zniszczeniem. Cechy charakterystyczne takich włosów to:

 • włosy falowane/lekko spuszone
 • łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym
 • są podatne na stylizację na ciepło
 • schną w miarę szybko

Pamiętaj, aby przy takich włosach używać odżywek/masek PEH (proteinowo-emolientowo-humektantowych) i zabezpieczaj końcówki włosów, ponieważ są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

❤Biolaven szampon wzmacniająco-wygładzający

❤Anwen emolientowy irys odżywka

Włosy wysokoporowate

Szczególnej pielęgnacji niewątpliwie wymagają włosy wysokoporowate. Ten typ włosa posiada najwyższy stopień rozchylenia łusek i taki typ najczęściej posiadają osoby o kręconych włosach lub te posiadające włosy zniszczone farbowaniem, złą pielęgnacją i stylizacją, np. ciągłe używanie prostownicy. Często bywają przesuszone, szorstkie w dotyku, matowe i sprawiają wrażenie zniszczonych. Wysokoporowate włosy nie lubią wysokich temperatur, dlatego przy suszeniu czy prostowaniu oddają całą wodę zawartą we włosie. Pamiętajcie aby po myciu nie pocierać włosów ręcznikiem, tylko delikatnie je osuszać. Podam kilka charakterystycznych cech dla tego typu włosa:

 • włosy zniszczone/rozjaśniane/kręcone
 • łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym
 • ciężko je obciążyć
 • są podatne na stylizację na ciepło
 • szybko schną

Pamiętaj o tym aby używać odżywek, masek emolientowych, zabezpieczaj końcówki włosów i olejuj włosy 1-2 razy w tygodniu najlepiej sprawdzą się oleje o średnich i dużych cząsteczkach.

❤Anwen serum do końcówek

❤Anwen olej marakuja

❤Anwen proteinowa orchidea odżywka

Herbs&hydro szampon w kostce konopie i maliny

Jak określić porowatość włosów/ test ze szklanką

Wystarczy, że weźmiesz napełnioną do połowy szklankę z wodą. Następnie cały włosy wrzucamy do szklanki. Po 5 minutach sprawdzamy jego zachowanie. Jeśli włos po upływie kilku minut utrzymuje się na powierzchni wody, oznacza to, że Twoje włosy są niskooporowe. Zanurzony do połowy wskazuje na średnią porowatość, natomiast gdy opadnie na dno szklanki, wówczas możemy być pewni, że nasze włosy są wosokoporowate.