26 kwietnia 2021

Przebarwienia na twarzy

Za przebarwieniami na twarzy stoi melanina , czyli barwnik, który między innymi odpowiada za kolor naszej skóry. Przebarwienia na twarzy przybierają postać piegów i plamek w różnym rozmiarze o kolorze zazwyczaj ciemniejszym niż odcień skóry. Występują na ogół na nie osłoniętych częściach ciała – twarz, dłonie, a także na dekolcie, szyi, ramionach. Wielu z przebarwień można się pozbyć, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie kosmetyki.

Przyczyny przebarwień

Przebarwienia na twarzy pojawiają się z różnych przyczyn. Często obserwuje się je po ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ emitowane przez nie promieniowanie ultrafioletowe (UV) pobudza komórki barwnikowe do produkcji melaniny. Podobny problem występuje po skorzystaniu z solarium. Plamy na twarzy często są spowodowane zmianami skórnymi, które pojawiły się w przebiegu trądziku młodzieńczego, pospolitego lub różowatego, a także innych chorób dermatologicznych. Przebarwienia potrądzikowe są zlokalizowane w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się pryszcze. Najczęściej są to czoło, policzki i broda.

Rodzaje przebarwień

  1. Słoneczne – powstają w wyniku działania promieniowania UV
  2. Chemiczne – powstałe w wyniku działania bodźca chemicznego
  3. Pozapalne – powstałe w chorobach skóry takich jak trądzik, łuszczyca, liszaj
  4. Mechaniczne – powstałe w wyniku przewlekłych urazów
  5. Cieplne – powstałe w wyniku długotrwałego bezpośredniego nagrzewania skóry

Kosmetyki na przebarwienia

 

Sesderma HIDRADERM TRX Serum liposomowe

Serum liposomowe HIDRADERM TRX zawiera silne połączenie składników nawilżających i depigmentujących. Zawartość kwasu traneksamowego i hailuronowego zapewnia intensywne i wielowarstwowe nawilżenie. Kwas traneksamowego to syntetyczna pochodna lizyny, która od wielu lat jest stosowana w medycynie i farmacji jako lek przeciwkrwotoczny. Od pewnego czasu substancja ta jest z powodzeniem stosowana w terapii przebarwień, także tych o charakterze melazmy, ze względu na właściwości hamowania aktywności plazmin w keratynocytach, co ma bezpośredni wpływ na redukcję melanogenezy.

Bandi Pro Care krem z kwasem pirogronowym, azelainowym i salicylowym

Profesjonalny krem złuszczający o wielokierunkowym działaniu. Zawiera składniki aktywne o właściwościach przeciwstarzeniowych, redukujących niedoskonałości oraz rozjaśniających przebarwienia. Posiada w sobie Kwas azealinowy. Jest to jeden z popularniejszych związków stosowanych w terapii hiperpigmentacji skóry. Modyfikuje on aktywność enzymatyczną tyrozynazy, blokując tym samym proces melanogenezy. Ponadto, kwas azelainowy redukuje aktywność 5-alfa-reduktazy, która katalizuje reakcję przemiany testosteronu w dihydroksytestosteron (DHT). W związku z tym AZA jest stosowany z powodzeniem w terapii skór ze zmianami zapalnymi na tle hiperandrogenicznym oraz przebarwieniami typu PIH.

Sunew Lekki krem na dzień i na noc z witaminą C

Rozjaśnia przebarwienia, rozświetla. Do każdego rodzaju skóry. Idealny dla cer normalnych i mieszanych. Szczególnie polecany osobom nietolerującym kremów ciężkich, powodujących problem „zapychania się skóry”. Polecany jest do cer z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum, wymagających wygładzenia, ujędrnienia i przywrócenia zdrowego kolorytu.  Witamina C to substancja dobrze rozpuszczalna w wodzie, która jest bardzo popularnym (a zarazem skutecznym) antyoksydantem redukującym przebarwienia skórne.

Avene UV lekki krem nawilżający SPF 30

Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (UV, wolne rodniki, zanieczyszczenia środowiska). Jest przeznaczony do skóry wrażliwej, normalnej i mieszanej. Lekka konsystencja zapewnia matowe wykończenie i pozostawia po nałożeniu uczucie odświeżenia, elastyczności i blasku przez cały dzień.

Należy pamiętać, że niezależnie od stosowanej pielęgnacji, pogody czy pory roku, fotoprotekcja to podstawa.

  1. Promieniowanie UV (zwłaszcza UVA) to jedna z głównych przyczyn zewnątrzpochodnego starzenia się skóry.
  2. Promieniowanie UV ma także kluczowy wpływ na wzmożoną syntezę melaniny (to naturalna reakcja obronna organizmu) oraz uwalnianie melaniny z melanosomów.