8 lutego 2021 20 komentarzy

Retinol-Efekty stosowania, dlaczego warto stosowć

Retinol to jeden z najbardziej działających substancji odmładzających i przeciwtrądzikowych. Stosowany jest w kosmetyce jako środek odmładzający, wygładzający zmarszczki i poprawiający koloryt skóry. ten popularny w kosmetyce termin oznacza – witaminę A – w czystej postaci. Główną zaletą i działaniem retinolu jest stymulowanie skóry do produkcji nowych komórek. Regularne i systematyczne stosowanie retinolu pozwala na zatrzymanie młodości na dłużej.

Po stosowaniu retinolu następuje:

  • pogrubienie naskórka w całości
  • ścieńczenie warstwy rogowej – przywrócenie proporcji w budowie naskórka
  • odbudowa warstwy ziarnistej
  • zmniejsza się ilość komórek nieprawidłowych
  • zostaje pobudzona aktywność i wzrasta liczba fibroblastów
  • zwiększa się produkcja nowych włókien kolagenowych
  • tworzy się nowy prawidłowy kolagen typu VII – budujący włókna kotwiczące, umożliwiające łączność między naskórkiem a skórą właściwą
  • zdegenerowane włókna elastyczne przesuwają się niżej w głąb skóry właściwej
  • wzrasta liczba nowych naczyń

Po jakim czasie można zauważyć efekty

Retinol to kosmetyk dla osób cierpliwych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że aby zauważyć korzystne skutki terapii retinolem i jego pochodnymi potrzeba wielu tygodni. Kosmetyki z retinolem należy używać przez dłuższy czas, a po zakończeniu kuracji stosować leczenie podtrzymujące. Początkowo działa powierzchownie, zmuszając naskórek do szybszej regeneracji, a po dłuższym stosowaniu lub zabiegach profesjonalnych z użyciem wyższych stężeń stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny – głównych białek budujących skórę, odpowiadających za jej jędrność i sprężystość.

 

Retinol jest niezwykle popularnych kosmetykiem stosowany dla skóry dojrzałej. Ale ma też inne zalety – poprzez poprawę procesu keratynizacji, redukuje trądzik i jego skutki – zaskórniki, stany zapalne, zmniejsza nadprodukcję sebum przy cerach tłustych i mieszanych, mimo początkowego uczucia przesuszenia. Substancja penetruje pory i nie dopuszcza do ich zablokowania, a co za tym idzie zmniejsza skłonność do rozwoju stanów zapalnych.

Kiedy można stosować Retinol?

Należy pamiętać ,że w trakcie kuracji z retinolem jest bardzo istotna zasada , który dotyczy absolutnie wszystkich stosujących retinoidy, to nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. Dlatego podczas kuracji trzeba skutecznie chronić twarz przed słońcem, stosując preparaty z wysokim filtrem UVA/UVB. Nawet w zimie, nawet podczas pochmurnych dni. Bezpieczniej jest zastosować kurację retinolem w okresie jesienno-zimowym czy wczesnowiosennym.

Drugą istotną zasadą jest bezwzględne przeciwskazanie u kobiet  w ciąży. Retinol i jego pochodne są teratogenne, czyli mają toksyczne działanie na płód – witamina A może powodować m. in. wady układu nerwowego i zaburzenia rozwoju twarzoczaszki, wady serca.Może więc stanowić zagrożenie dla dziecka.

 

Warto wzbogacić swoją pielęgnację o dobry produkt z retinolem, który opóźni procesy starzenia się skóry oraz sprawi, że utrzymamy zdrowy i młody wygląd skóry.