27 lutego 2021 39 komentarzy

Skóra Tłusta

Wydawałoby się, że cera tłusta to problem tylko nastolatków. Tymczasem ma ją bardzo wiele dojrzałych kobiet. Jeden rzut oka i błyskawicznie rozpoznajemy cerę tłustą. Wymaga ona właściwej pielęgnacji, ponieważ nadmiar wydzielania sebum jest nie tylko defektem estetycznym, ale może wiązać się z powstawaniem zmian trądzikowych.

Charakterystyka Cery Tłustej

Skóra tłusta charakteryzuje się z reguły błyszczącym nosem i policzkami, a nadmiar sebum widoczny jest również na brodzie i czole. Do tego dochodzą widoczne zaskórniki, stany zapalne, bardzo często widoczne są ujścia gruczołów łojowych, zwane potocznie rozszerzonymi porami. Na cerze tłustej bardzo wyraźnie widoczne są również objawy odczuwanego stresu i napięcia. Oprócz błyszczenia i zaskórników nierzadko na jej powierzchni pojawiają się zmiany ropne.

 

 

Przyczyny Skóry Tłustej

Problemy z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych zaczynają się zazwyczaj w wieku nastoletnim. Jest to następstwo działania hormonów androgenowych, które pobudzają je do pracy i jednocześnie regulują procesy dojrzewania. U dorosłych kobiet nadmiar sebum może mieć również podłoże hormonalne jest to często oznaka nadmiernego stężenia progesteronu.

Istnieje jednak wiele innych czynników, które są źródłem tłustej skóry twarzy:

-przewlekły stres

-przyjmowanie leków obniżających cholesterol

-zaburzenia przemiany materii i problemy z układem trawiennym.

-okres dojrzewania

-zaburzenia hormonalne

-predyspozycje genetyczne

-nieodpowiednia dieta oraz niedobór NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych)

-nieodpowiednia pielęgnacja

-odwodnienie skóry

Do czynników pobudzających gruczoły do wydzielania łoju należą też: uboga w witaminy dieta, palenie papierosów i niewłaściwa pielęgnacja. Przede wszystkim taka cera wymaga regularnego i dokładnego oczyszczania. Nadmiar sebum zatyka pory skóry i sprzyja rozwojowi bakterii, a w połączeniu z brudem, który osadza się codziennie na Twojej skórze.

Zalety Posiadania Cery Tłustej

Okazuje się, że mamy wiele zalet tego typu rodzaju cery. Jej niewątpliwym plusem jest dość duża w porównaniu z innymi typami skóry odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne, do których zalicza się:

-wiatr

-niskie temperatury

-wysokie temperatury

-promienie słoneczne

-mydło

jest zdecydowanie bardziej odporna na mróz niż skóra sucha czy naczynkowa w jej przypadku nie musimy tak rygorystycznie stosować kremów natłuszczających w zimne dni, bo naturalna warstwa sebum sama w sobie stanowi dobry izolator. Do tego cera tłusta wolniej się starzeje. Pierwsze zmarszczki w przypadku cery tłustej pojawiają się znacznie później niż u kobiet posiadających cerę suchą. Ogromną zaletą takiej skóry jest słabsza podatność na podrażnienia i uczulenia, z uwagi na grubą lipidową barierę ochronną.

 

Jak Pielęgnować Cerę Tłustą?

Tłusta cera wymaga naprawdę dużo uwagi. Oczyszczaj cerę zarówno rano jak i wieczorem. Umycie twarzy usunie nadmiar sebum. Wykonuj regularnie peeling skóry, który oczyści i odblokuje pory skóry. Odpowiednie oczyszczanie to absolutna podstawa w jej pielęgnacji. Istotne jest, aby stosować zarówno krem na dzień do cery tłustej, jak i krem na noc.  Bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju maski “pochłaniające” nadmiar sebum o działaniu ściągającym na bazie glinek i błota termalnego. Przemywaj cerę naturalnymi tonikami bez zawartości alkoholu w składzie. Alkohol choć działa antybakteryjnie to również wysusza skórę i działa drażniąco co mobilizuje ją do nadprodukcji sebum. Każda cera wymaga nawilżenia, tłusta także. Wybieraj produkty na bazie kwasu hialuronowego. które optymalnie nawilżają skórę. Mają lekką konsystencję i łatwo się wchłaniają.