6 kwietnia 2021

Witamina C w kosmetykach

Witamina C co roku wiosną i latem cieszy się niesłabnącą popularnością. Witamina C to nie tylko świetny suplement na odporność, ale i składnik aktywny, który pomaga zachować młodą skórę o jednolitym kolorycie. Dlaczego warto wprowadzić ją do pielęgnacji. 

Witamina C jakie są jej rodzaje

Wybierając kosmetyki z witaminą C należy zwracać uwagę na zastosowany rodzaj witaminy oraz jej stężenie. Jak znaleźć witaminę C na liście składników? Składnik ten występuje pod postacią bardzo różnych substancji chemicznych:

 • Kwas L-askorbinowy – INCI: Ascorbic Acid Jeśli zdecydujesz się na kosmetyk z kwasem L-askorbinowym, szukaj wysokich stężeń (w zakresie 15-30%) i nie łącz go z innymi podrażniającymi składnikami aktywnymi. Nie warto też aplikować czystej witaminy C tuż po lub przed kosmetykiem z niacynamidem, bo substancje te wchodzą w reakcję i niwelują swoje działanie.
 • Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate lub Ascorbyl Tetraisopalmitate) Nowoczesna forma witaminy C, ale również najdroższa w produkcji. Bardzo stabilna, charakteryzuje się też doskonałą przenikalnością w głąb skóry.
 • 3-O Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid)Nowa, bardzo stabilna pochodna witaminy C, odporna na światło i temperaturę. Nie powoduje podrażnień nawet w wysokich stężeniach.
 • Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside)Dzięki stabilizacji cząsteczką glukozy, ta forma jest bardziej trwała i mniej drażniąca niż kwas L-askorbinowy. Ma bardzo dobre przenikanie w głąb skóry.
 • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)Ma gorszą przenikalność i słabsze działanie antyoksydacyjne, wymaga większych stężeń rzędu 10-15%. Nie wywołuje podrażnień, więc może być stosowana przez osoby o skórze wrażliwej i kobiety w ciąży.
 • Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP) Najłagodniejsza, ale też najmniej skuteczna pochodna kwasu L-askorbinowego. Stosuje się ją u kobiet w ciąży, ale także w terapii trądziku, ze względu na silne działanie antybakteryjne.
 • Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate)Bardziej stabilny i mniej drażniący niż czysta witamina C. Obecnie często zastępowany nowocześniejszymi formami o większej przenikalności.

Jaki ma wpływ na naszą skórę?

Witamina C jest powszechnie znanym składnikiem kosmetycznym słynącym między innymi ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Spotkać ją możemy w wielu preparatach kosmetycznych jak krem, serum, maseczka, tonik czy żel oczyszczający.  Właściwości witaminy C

 • Stymuluje lepsze ukrwienie skóry oraz pobudza angiogenezę.
 • Bardzo dobre właściwości wybielające. Regularne stosowanie witaminy C rozjaśnia skórę i redukuje przebarwienia, głównie przez hamowanie tyronazy, dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu przebarwień w czasie i po leczeniu trądziku.
 • Antyoksydacyjne działanie witaminy C jest także niezbędne w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ zapobiega utlenianiu łoju (powstawaniu zaskórników otwartych)
 • Bardzo mocne właściwości regenerujące. Kondycjonujące działanie na skórę kwasu askorbinowego wykorzystuje się nie tylko w leczeniu dermatoz skórnych, ale także zabiegów kosmetycznych, gdy pobudzenie zdolności regeneracyjnych skóry pozwala skrócić terapię oraz zwiększyć i utrwalić efekty.
 • Wpływa na zwiększenie możliwości nawilżających skóry. Witamina C po kilku tygodniach regularnego stosowania redukuje suchość skóry, choć jej działanie na suchą skórę nie jest do końca poznane.
 • Działa przeciwzapalnie. Ogranicza stan zapalny oraz zmniejsza stres skóry.

Sunew med Krem na dzień i na noc z witaminą C

Lekki krem na dzień i na noc z witaminą C, wzbogacony olejkiem Petitgrain. Rozjaśnia przebarwienia, rozświetla. Do każdego rodzaju skóry. Idealny dla cer normalnych i mieszanych. Szczególnie polecany osobom nietolerującym kremów ciężkich, powodujących problem „zapychania się skóry”. Polecany jest do cer z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum, wymagających wygładzenia, ujędrnienia i przywrócenia zdrowego kolorytu. Rozjaśnia piegi, przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe. Lekki krem ogranicza produkcję melaniny, dzięki temu zostaje zahamowany proces powstawania nowych przebarwień.

Bandi Boost care Koncentrat z aktywną witaminą C

Piękna cera wymaga codziennej pielęgnacji, uwagi i troski. Linia BOOST CARE dostarcza skórze wyselekcjonowane, sprawdzone składniki aktywne, których potrzebuje każdego dnia. Kosmetyki wykazują wielokierunkowe działanie, a ich siła jest skoncentrowana na przywracaniu atrakcyjnego wyglądu. Stworzone, aby:
– intensywnie nawilżać
– poprawiać napięcie
– wyrównywać koloryt
– działać przeciwzmarszczkowo

Koncentrat zawiera najnowszej generacji stabilną, aktywną biologicznie formę witaminy C. Kosmetyk dostarcza skórze niezbędne składniki odżywcze, nawilżające, które bezpośrednio poprawiają wygląd cery. Regularnie stosowany pozwala osiągnąć efekt promiennej, nawilżonej i młodziej wyglądającej skóry.

Melo krem rozświetlający pod oczy z Witaminą C

Rozświetlający krem z witaminą C to doskonale skomponowana receptura oparta na naturalnych składnikach, stworzona specjalnie, aby pielęgnować delikatne rejony twarzy. Skóra po oczami różni się chociażby stopniem wrażliwości czy strukturą: jest znacznie cieńsza i nie posiada komórek tłuszczowych. Przynosi ulgę suchej, zmęczonej skórze. Odżywia ją i intensywnie nawilża. Redukuje tzw. worki pod oczami, rozjaśnia oraz wyrównuje koloryt. Krem składa się wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego – jest delikatny i otoczy troskliwą opieką także skórę wrażliwą.

Kosmetyki z witaminą C zalecane są do stosowania bez względu na wiek i rodzaj skóry. Warto używać ich w ramach codzienne pielęgnacji , wówczas wykazują działanie profilaktyczne. Bardzo dobre efekty można zauważyć również w kontekście konkretnych problemów skórnych. Witamina C jest zalecana szczególnie dla osób, chcących odmłodzić skórę lub zredukować zmarszczki. Witamina ta skutecznie niweluje rumień i inne zmiany pigmentacyjne, w tym plamy i przebarwienia.