10 marca 2021 473 komentarzy

Pielęgnacja Twarzy

Pielęgnacja twarzy rano i wieczorem. Poranna rutyna nie powinna zajmować zbyt wiele czasu. Dlatego też, poranna pielęgnacyjna powinna być szybka i efektywna. Dłuższe, wymagające czasu i relaksu zabiegi lepiej rezerwować na wieczór. Codzienna pielęgnacja, aby była skuteczna, powinna być oparta na kosmetykach dedykowanych do danego typu skóry.

 

Pielęgnacja skóry rano

Poranne czynności kosmetyczne, które są zarazem absolutnym minimum powinny skupiać się na dokładnym oczyszczeniu skóry wyprodukowanego w nocy sebum i bakterii. Oczyszczenie cery delikatnym żelem do mycia twarzy sprawi, że skóra będzie jasna, gładka i po prostu czysta. Następnie należy postawić na nawilżanie. Rano warto sięgać po delikatniejsze, nawilżające kremy, które możemy nałożyć pod makijaż.  Krem nawilżający dopasowany do typu skóry, poprawią nawodnienie i wizualnie odmłodzą skórę twarzy i dekoltu. Taki krem też powinien posiada w sobie SPF W ten sposób zabezpieczymy skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a tym samym opóźnimy procesy starzenia się skóry. Warto w tym miejscu podkreślić, że większość problemów związanych ze skórą twarzy jest związana z niedostatecznym nawilżeniem. Dlatego należy nawilżać buzie. Jeśli ma się tłustą lub skłonną do powstawania niedoskonałości skórę, można użyć nawilżającego kremu nawilżającego o właściwościach matujących, który zmniejszy widoczność wydzielania sebum. Dzięki temu uzyskają dodatkowe nawilżenie bez nadmiernego obciążenia.

Pielęgnacja skóry wieczorem

Wieczorem możemy sięgnąć po preparaty o bogatszym składzie. Można zwykle poświęcić więcej czasu na pielęgnację skóry. Pierwszym, obowiązkowym etapem pielęgnacyjnym jest dokładne oczyszczenie cery nie tylko z makijażu, ale również z zanieczyszczeń, które osiadają na skórze, zebranego sebum i bakterii. Aby skutecznie usunąć wszystko co zebrało się na cerze w ciągu całego dnia warto zastosować oczyszczanie dwuetapowe. O którym możecie przeczytać w poprzednim blogu.  Po oczyszczeniu skóry, można zastosować aktywne, nieco cięższe w konsystencji sera i olejki, które będą działać aktywnie podczas snu. Zalecane są kosmetyki odżywcze, które dostarczą skórze odpowiednią porcję witamin. Działają również hamująco na wolne rodniki i przyczyniają się do stymulacji produkcji kolagenu. W tym miejscu warto wspomnieć też o odpowiedniej pielęgnacji skóry wokół oczu. Witamina C i kwas hialuronowy zawarte w preparatach, wpływają na redukcję oznak zmęczenia oraz ujędrnienie skóry pod oczami. Serum przeciwzmarszczkowe, nawilżające olejki do twarzy i kremy przeciwtrądzikowe są idealne na noc. Noc to bardzo ważna pora dnia dla organizmu. To właśnie wtedy następuje maksymalna regeneracja.

Złuszczanie

Nie możemy zapominać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka, by zwiększać penetrację składników aktywnych z kremów i serum. Jednakże istotny jest odpowiedni dobór peelingów do typu cery. W zależności od potrzeb skóry należy sięgać po peeling 1-2 razy w tygodniu. Mogą to być preparaty gruboziarniste lub enzymatyczne – wiele zależy od kondycji naszej cery oraz jej tolerancji na tradycyjne zdzieraki. Peelingi enzymatyczne są przeznaczone dla skóry wrażliwej i problematycznej. Nie uszkadzają zmian skórnych i rozprzestrzenienia bakterii po jej powierzchni. Nakładane są jak maseczki  pozostawiony na skórze peeling enzymatyczny wnika w głąb naskórka. Regularne używanie peelingu enzymatycznego sprawia, że skóra staje się gładka i elastyczna, jej jędrność zostaje poprawiona, a kolor – wyrównany.

Mycie rąk przed i po aplikacji kosmetyków

Mycie rąk przed aplikacją przede wszystkim ogranicza przenoszenie bakterii i zanieczyszczeń na twarz, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania niechcianych wyprysków. Ręce powinno się również myć pomiędzy aplikacjami kosmetyków o innym działaniu na inne obszary skóry.

Nie wyciskać zaskórników, krostek

Konieczne jest unikanie wyciskania i rozdrapywania pryszczy oraz zaskórników. Każdy powstały na skórze stan zapalny przyczynia się do uwolnienia wolnych rodników, które z kolei wpływają niszcząco na składniki budulcowe skóry – elastynę i kolagen, odpowiadające za sprężystość i jędrność cery. Wyciskając pryszcze, narażamy naszą skórę na głębokie rany, blizny, podrażnienia, tarcie, gniecenie, przebarwienia oraz stres i przenoszenie się na powierzchni naskórka bakterii, co skutkuje większym wysypem niedoskonałości