19 stycznia 2021 185 komentarzy

Retinol

Magiczny Retinol i jego właściwości,

Retinol co najważniejsze w czystej postaci jest jednym z najbardziej cenionych składników w preparatach pielęgnujących. Kontrolują proliferację komórkową oraz różnicują tkanki nabłonkowe, co hamuję postępy nowotworów i chorób skórnych. Retinol używany jest przede wszystkim do produktów o działaniu przeciwzmarszczkowym i regenerującym. Retinol złuszcza wierzchnią, zrogowaciałą warstwę naskórka, odsłaniając tę gładszą, zdrowszą, delikatniejszą. Sięga też znacznie głębiej, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, w wyniku czego poprawia się budowa i funkcjonowanie żywej warstwy skóry, która umożliwia łączność między naskórkiem i skórą właściwą.

Dla kogo kosmetyki z retinolem,

Jeżeli chodzi o skórę, ciężko przewidzieć jak zareaguje. Retinol raczej nie uczula, ale faktycznie, może podrażnić skórę. Jeżeli skóra jest wrażliwa, istnieje możliwość, że zawierający go preparat wywoła zaczerwienienie, swędzenie czy złuszczanie naskórka. Dlatego, niezależnie czy aplikujemy retinol na skórę normalną czy wrażliwą, musimy stosować się do zaleceń jego dawkowania. Retinol używany jest przede wszystkim do produktów o działaniu przeciwzmarszczkowym i regenerującym. Retinol dobrze jest włączyć do codziennej pielęgnacji już po 30. roku życia.

Przez długi czas mówiono , że retinol ma działanie drażniące na skórę trądzikowo. Dziś wiemy, że stosowane prawidłowo, mają bardzo dobry wpływ nawet na tak wymagającą skórę. W przypadku pojawienia się podrażnień należy zintensyfikować stosowanie preparatów natłuszczających skórę, bogatych w składniki łagodzące i nawilżające oraz skonsultować się ze specjalistą.

Kuracja z Retinolem,

Stosując retinol zawsze powoli podnosi się jego dawkę, przyzwyczajając skórę do preparatu. Aby zauważyć korzystne efekty należy używać przez dłuższy czas i systematycznie. Po pierwszych aplikacjach retinolu możemy zauważyć przesuszenie skóry oraz niekiedy podrażnienia. W takim momencie powinniśmy obserwować nasza skórę i wprowadzić do pielęgnacji odpowiedni krem. Rozpoczynając przygodę z retinolem możemy także zauważyć na początku  łuszczenie się skóry co jest normalnych objawem–pozbywamy się zrogowaciałego naskórka odsłaniając nową, młodą twarz.  Z tego też powodu niezwykle ważne jest stosowanie podczas kuracji odpowiedniej ochrony przeciw UV – najlepiej SPF50 oraz unikanie słońca.

Po niedługim stosowaniu preparatu możemy zauważyć spłycenie zmarszczek i wygładzenie cery, odżywienie skóry, poprawę jej elastyczności, zredukowanie ilości cząstek działających destrukcyjnie na kolagen, czy zmniejszenie widoczności przebarwień. Bardzo dobrze radzi sobie również z trądzikiem i pojawiającymi się wypryskami. Już po kilku aplikacjach zauważymy zdecydowanie mniej niespodzianek oraz pięknie zwężone i oczyszczone pory.

Zanim kupimy konkretny produkt dokładnie przeczytajmy jego skład. Prawdziwy retinol to forma witaminy A w czystej postaci i to właśnie on jest najbardziej efektywny i najlepiej wchłaniany przez skórę. Trzeba pamiętać także,  że retinol zadziała, jeśli jest aplikowany w odpowiednim stężeniu. Niektóre kremy, mogą zawierać zbyt małą ilość tego składniku, by zapewnić właściwe efekty.