4 marca 2021 5328 komentarzy

Skóra Wrażliwa

Cera wrażliwa to jeden z najbardziej wymagających typów naszej skóry, dotyka coraz więcej osób i staje się powszechną przypadłością. Skóra wrażliwa charakteryzuje się większą wrażliwością na różne czynniki środowiska zewnętrznego. Nawet najmniejsze bodźce działające na skórę mogą być „źle” przez nią tolerowane. Jednak odpowiednia pielęgnacja dostosowana do jej wymagań potrafi zmniejszyć podrażnienia oraz poprawić strukturę skóry. 

Charakterystyka Skóry wrażliwej

Skóra Wrażliwa ma zmniejszoną tolerancję na różne bodźce środowiska zewnętrznego jak niska albo wysoka temperatura, a także wahania temperatury otoczenia, wiatr, w połączeniu z niekorzystnym czynnikami atmosferycznymi: deszcz, śnieg, grad. Charakteryzuje się nieprawidłową strukturą górnych warstw i zwiększoną przepuszczalnością bariery naskórkowej. Rezultatem jest powstawanie zmian zapalnych, zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie skóry, a nawet ból. Często pojawia się również przesuszenie i łuszczenie. Taka skóra niestety szybciej się starzeje. Skóra wrażliwa może być uwarunkowana genetycznie jak w atopowym zapaleniu skóry, ale częściej związana jest z nakładaniem się kilku czynników zwiększających jej wrażliwość skóry. Skóra wrażliwa zmienia się z wiekiem, w dzieciństwie jest mniej odporna na różne czynniki, a potem zwiększa swą tolerancję na różne bodźce.  Wrażliwość skóry może być również nabyta na skutek stosowania nieodpowiednio dobranych kosmetyków, działania czynników drażniących, jak silne promieniowanie słoneczne, wizyty w solarium.

Przyczyny wrażliwości skóry

-nieodpowiednia pielęgnacja

-czynniki zewnętrzne – słońce, wiatr, wysokie lub niskie temperatury

– zanieczyszczenie środowiska

– czynniki naczyniowe

– stres, silne emocje

– nieodpowiednie odżywianie

– niezdrowy tryb życia

Objawy wrażliwości mogą różnić się w zależności od skóry. Mogą pojawiać się one bez wyraźnej przyczyny, ale także w zetknięciu z substancją drażniącą zawartą w kosmetyku. Odmiennie reagujemy również na różnego rodzaju czynniki, jak np. zmianę temperatur, stres, przebywanie na słońcu, czy zanieczyszczenie powietrza – które mogą powodować nadwrażliwość.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

  • W pielęgnacji skóry wrażliwej najbardziej zależy nam na złagodzeniu objawów: pieczenia, zaczerwienienia i świądu. Demakijaż do tego celu możesz użyć płynu micelarnego lub mleczka przeznaczonego do skóry wrażliwej. Istotna jest technika wykonywania demakijażu, nie pocieraj agresywnie skóry. Tutaj należy być cierpliwym i bardzo delikatnym. Mogę polecić Purles 146. 
  • Kolejnym krokiem jest tonizowanie skóry twarzy. Świetną alternatywą dla standardowych toników są hydrolaty. Do cery wrażliwej polecany jest np. hydrolat Nacomi Różany

 

 

  • Teraz twoja skóra jest gotowa na kolejny etap pielęgnacji, jest nim krem. Kosmetyk ten powinien być przeznaczony do skóry wrażliwej. Polecamy BANDI VENO CARE Krem redukujący zaczerwienienia.
  • Nie zapominając aby do codziennej pielęgnacji skóry dołączyć ochronę przeciwsłoneczną. W tym celu stosuj krem z filtrem. BANDI ANTI IRRITATE Mineralny krem ochronny SPF 30

 

Pamiętaj, że zdrowy wygląd to kwestia zdrowego rozsądku, dlatego będąc posiadaczem skóry wrażliwej stosuj mniej produktów, ale dobrze dobranych. Nie myć twarzy w gorącej lub bardzo zimnej wodzie, tu żadne skrajności nie są wskazane.  Nie trzeć jej, a delikatnie przykładać ręcznik do twarzy. Dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry, co zagwarantuje zmniejszenie nieprzyjemnego świądu oraz uczucia napięcia. Musimy pamiętać, że oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry z zewnątrz, musimy zadbać o nią od środka. Dbajmy więc o zdrową dietę, aktywność fizyczną oraz odpowiednie nawadnianie organizmu przez picie wody.